2017 Entry Lists

2017 Entry Lists 2017-04-14T19:23:08+00:00

2017 ENTRY LISTS

The following are the Entry Lists for this year’s RACV Energy Breakthrough. These schools and their communities are taking on the challenge of designing, constructing a machine that represents an ‘Energy Breakthrough’.
Jump to view a category:

Entry List Notes:

  1. Team numbers will not be allocated until closer to the event.
  2. Where appropriate, team numbers indicate pit numbers.
  3. Team numbers with a “3” prefix indicate where a school has three teams which will share two pit spaces. eg Team “310” shares pit space #10 with team 10.

Back to top

Energy Efficient Vehicles (EEVs)

Team No. Organisation Name Team Name Class
208 Ballarat Christian College Legolas Single Power Source (Electric Only)
207 Ballarat Christian College Gandalf - You shall not pass Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
210 Ballarat Grammar Maverick Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
209 Ballarat Grammar Big Kahuna Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
227 Bendigo Senior Secondary College One Million Nuts Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
222 Chairo Christian School Energized Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
224 Chairo Christian School Radioactive Single Power Source (Electric Only)
223 Chairo Christian School Ignition Point Hybrid 2 OPEN (2 Power Sources, Non-Pedal)
216 Damascus College Adimov Dreaming Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
217 Damascus College Sherlock Ohms Single Power Source (Electric Only)
225 Girton Grammar School Xception Single Power Source (Electric Only)
221 Holmesglen Institute of TAFE Holmesglen Single Power Source (Electric Only)
212 Holy Trinity Lutheran School Tsunami Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
211 Holy Trinity Lutheran School Vortex Hybrid 1 B/C (Pedal + 1 other source)
204 Marist Sisters College Woolwich Marists Blitz2.0 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
214 Overnewton Anglican Community College OACC 3 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
213 Overnewton Anglican Community College OACC 2 Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
215 Overnewton Anglican Community College OACC 4 Hybrid 2 OPEN (2 Power Sources, Non-Pedal)
219 Trinity Grammar School Too Fast Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)
220 Trinity Grammar School Too Furious Hybrid 1 OPEN (Pedal + 1 Other Source)

Back to top

Human Powered Vehicles (Primary)

Team No. Organisation Name Team Name Class
37 Avenel Primary School Oak Tree Racing 1 A1 (200 or less students)
38 Avenel Primary School Oak Tree Racing 2 A1 (200 or less students)
16 Avoca Primary School Avoca Sparks A1 (200 or less students)
64 Benton Junior College Benton Bullets A2 (more than 200 students)
87 Berwick Primary School Oscar A2 (more than 200 students)
88 Berwick Primary School Elmo A2 (more than 200 students)
387 Berwick Primary School Cookie A2 (more than 200 students)
65 Bonbeach Primary School Bonbeach Legends of 17 A2 (more than 200 students)
52 Caledonian Primary School Dash A2 (more than 200 students)
51 Caledonian Primary School Optiform A2 (more than 200 students)
54 Canadian Lead Primary School Canadian Lead Thunder A1 (200 or less students)
55 Canadian Lead Primary School Canadian Lead Lightning A1 (200 or less students)
14 Carisbrook Primary School Redback Junior A2 (more than 200 students)
15 Carisbrook Primary School Redback Mercury A2 (more than 200 students)
53 Clunes Primary School Dynamite A1 (200 or less students)
24 Cranbourne West Primary School Cranbourne West A2 (more than 200 students)
73 Derinya Primary School Spitfire A2 (more than 200 students)
72 Derinya Primary School Sonic Boom A2 (more than 200 students)
372 Derinya Primary School Tempest A2 (more than 200 students)
29 Diamond Creek Primary School Spirit of Diamond Creek A2 (more than 200 students)
10 Dingley Primary School Hercules A2 (more than 200 students)
11 Dingley Primary School Zeus A2 (more than 200 students)
82 Eaglehawk North Primary School ENPS Predator A2 (more than 200 students)
83 Eaglehawk North Primary School ENPS Raptor A2 (more than 200 students)
48 Epping Primary School Epping Warriors 1 A2 (more than 200 students)
59 Frankston Heights Primary School Fusion Flash A2 (more than 200 students)
58 Frankston Heights Primary School Road Runner A2 (more than 200 students)
5 Frankston PS Overtaker A2 (more than 200 students)
20 Garfield Primary School Gold Lightning A1 (200 or less students)
21 Garfield Primary School Shooting Stars A1 (200 or less students)
41 Gembrook Primary School Gembrook Stars A1 (200 or less students)
42 Gembrook Primary School Road Runners A1 (200 or less students)
36 Golden Square Primary School Pacman A2 (more than 200 students)
6 Haileybury College Hailey's Comet A2 (more than 200 students)
306 Haileybury College Haileybury Hailstorm Newlands A2 (more than 200 students)
7 Haileybury College Haileybury Hornets A2 (more than 200 students)
18 Holy Trinity Lutheran School Thunder A2 (more than 200 students)
19 Holy Trinity Lutheran School Hurricane A2 (more than 200 students)
57 Horsham West and Haven Primary School Wimmera Heat A2 (more than 200 students)
56 Horsham West and Haven Primary School Wimmera Rampage A2 (more than 200 students)
22 Jells Park Primary School Shazzam A2 (more than 200 students)
23 Jells Park Primary School Vanquish A2 (more than 200 students)
84 Kennington Primary School kennington 1 A2 (more than 200 students)
85 Kennington Primary School Kennington 2 A2 (more than 200 students)
46 Kingswood Primary School Shooting Stars A2 (more than 200 students)
33 Laurimar Primary School Laurimar Dragons A2 (more than 200 students)
32 Laurimar Primary School Laurimar Griffins A2 (more than 200 students)
333 Laurimar Primary School Laurimar Phoenix A2 (more than 200 students)
62 Leongatha Primary School Bulletproof A2 (more than 200 students)
63 Leongatha Primary School XLR8 A2 (more than 200 students)
60 Lloyd Street Primary School Back to Tomorrowland A2 (more than 200 students)
61 Lloyd Street Primary School Envirofeud A2 (more than 200 students)
80 Lockwood Primary School Thunder A1 (200 or less students)
81 Lockwood Primary School Lightning A1 (200 or less students)
26 Lyndhurst Primary School Lyndhurst Primary Superheroes A2 (more than 200 students)
25 Lyndhurst Primary School Lyndhurst Primary Ninja Turtles A2 (more than 200 students)
35 Maiden Gully Primary School TACO Gully A2 (more than 200 students)
34 Maiden Gully Primary School Maiden ENVY A2 (more than 200 students)
1 Maryborough Education Centre Mecnificent A2 (more than 200 students)
2 Maryborough Education Centre Mecnificent 2.0 A2 (more than 200 students)
47 Moreland Primary School Moreland Night Riders A2 (more than 200 students)
9 Morwell Park Primary School Black Dragons A2 (more than 200 students)
8 Morwell Park Primary School Katchmi Jnr A2 (more than 200 students)
67 Mt Eliza Primary School E Tweens A2 (more than 200 students)
66 Mt Eliza Primary School Zero Gravity A2 (more than 200 students)
68 Niddrie Primary School Lightning A2 (more than 200 students)
69 Niddrie Primary School Thunder A2 (more than 200 students)
27 Overport Primary School Seagulls A2 (more than 200 students)
28 Overport Primary School Dolphins A2 (more than 200 students)
17 Pleasant Street Primary School Blue Triangle - Pleasant Street PS A2 (more than 200 students)
44 Rowellyn Park Primary School SPACEJAM A2 (more than 200 students)
43 Rowellyn Park Primary School TURBO A2 (more than 200 students)
39 Seymour College Gecko 1 A2 (more than 200 students)
339 Seymour College Gecko 3 A2 (more than 200 students)
40 Seymour College Gecko 2 A2 (more than 200 students)
77 St Patrick's Primary School Cool Runnings A2 (more than 200 students)
70 St Therese's Primary School Eco Racer 1 A2 (more than 200 students)
370 St Therese's Primary School Eco Racer 3 A2 (more than 200 students)
71 St Therese's Primary School Eco Racer 2 A2 (more than 200 students)
89 St. Augustine's Primary School Kildare Barbara A2 (more than 200 students)
90 St. Augustine's Primary School Kildare May A2 (more than 200 students)
78 Strathfieldsaye Primary School Disco Duckling A2 (more than 200 students)
79 Strathfieldsaye Primary School Racing Rebels A2 (more than 200 students)
13 Talbot Primary School Lemon A1 (200 or less students)
12 Talbot Primary School Lime A1 (200 or less students)
45 Terang College Shrekin' it A1 (200 or less students)
74 The Peninsula School Mistral A2 (more than 200 students)
76 Tooradin Primary School Flamin\' Mozzies A2 (more than 200 students)
75 Tooradin Primary School Red Rockets A2 (more than 200 students)
3 White Hills Primary School Torpeco A2 (more than 200 students)
4 White Hills Primary School EcoRush A2 (more than 200 students)
30 Willmott Park Primary School Wizards A2 (more than 200 students)
31 Willmott Park Primary School Warriors A2 (more than 200 students)
50 Yuille Park Community College Gekko A1 (200 or less students)
49 Yuille Park Community College Rolling Thunder A1 (200 or less students)

Back to top

Human Powered Vehicles (Secondary)

Team No. Organisation Name Team Name Class
7 Bacchus Marsh College Eclipse C
8 Bacchus Marsh College Bazinga B2
5 Bairnsdale Secondary College Roadrunners B2
305 Bairnsdale Secondary College Blitz OPEN
6 Bairnsdale Secondary College Toxic OPEN (50 Lap Penalty)
13 Ballarat High School High Flyer B2
313 Ballarat High School southern spirit C
14 Ballarat High School The Rodent B2
87 Ballarat Secondary College - Woodmans Hill Campus Team 2 B2
86 Ballarat Secondary College - Woodmans Hill Campus Team 1 B2
9 Ballarat Specialist School Eureka OPEN
28 Bendigo Senior Secondary College Nothing Like a Bin Fire OPEN
319 Catholic College Bendigo Hogan's Heroes OPEN
19 Catholic College Bendigo Pearcey's Punks B1
20 Catholic College Bendigo Sneaky Mum C
61 Caulfield Grammar School - Caulfield Campus Lett It Bern B2
60 Caulfield Grammar School - Caulfield Campus Pearced B2
360 Caulfield Grammar School - Wheelers Hill Campus The Big Cheese OPEN
26 Centralian Senior College Outback Cadillac OPEN
35 Cobram Secondary College Golden Ticket B2
65 Creek Street Christian College White Line Fever B2
75 Crusoe College ATLAS B2
76 Crusoe College LOKI OPEN
418 Damascus College Speedy Gonzales OPEN (50 Lap Penalty)
303 Eaglehawk Secondary College Sub Zero B2
4 Eaglehawk Secondary College Care Factor B2
3 Eaglehawk Secondary College Parkie B1
344 Girton Grammar School Introuble OPEN
44 Girton Grammar School In-Perfection All Female
45 Girton Grammar School Infusion B1
69 Good News Lutheran College X-treme OPEN (50 Lap Penalty)
70 Good News Lutheran College X-press B2
369 Good News Lutheran College X-cite B1
68 Good Shepherd College Time Warp C
10 Heywood and District Secondary College Team 1 OPEN
24 Highview College Emoji Go B1
324 Highview College Aziz C
25 Highview College Off The Grid B2
84 Horsham College Apocalyse C
83 Horsham College Armageddon B1
89 James Sheahan Catholic High School Goldrush 2 C
88 James Sheahan Catholic High School Goldrush 1 B2
30 Killester College Pedal To The Metal All Female
29 Killester College Mach 17 All Female
329 Killester College Not Fast But Furious All Female
31 Kingswood College EVO OPEN
64 Koo Wee Rup Secondary College The Blackfish B1
81 Kurnai College - Morwell Campus HyperVenom B2
71 Lakeside College Wacky on Whizz Fizz B1
72 Lakeside College Wild on Whizz Fizz OPEN
91 Maffra Secondary College Gallium C
90 Maffra Secondary College Wheel N' Deal B2
22 Marist College Bendigo Too Furious B2
21 Marist College Bendigo Too Fast B1
405 Marist Sisters College Woolwich Marist RIDINGTeam All Female
11 Maryborough Education Centre MDHS Giovanni B1
311 Maryborough Education Centre Stampede C
12 Maryborough Education Centre Voltaic B2
80 Mornington Secondary College Team 1 OPEN (50 Lap Penalty)
379 Mornington Secondary College Now you see me OPEN
79 Mornington Secondary College Team 2 OPEN (50 Lap Penalty)
92 Mount Eliza Secondary College Dinky Dots All Female
93 Mount Eliza Secondary College Xpected C
393 Mount Eliza Secondary College Speed Demons OPEN
37 Mount Ridley College Team 1 OPEN (50 Lap Penalty)
97 North Geelong Secondary College Tsunami OPEN
96 North Geelong Secondary College Typhoon C
67 Numurkah Secondary College White Knight OPEN
66 Numurkah Secondary College Fearless B2
63 Ouyen P12 College Fowl Play B2
414 Overnewton Anglican Community College Team 1 C
48 Padua College Mornington Sneaky C
49 Padua College Mornington Nigel OPEN
74 St Arnaud Secondary College Send It OPEN
73 St Arnaud Secondary College Toe - Knee - Hand B2
78 St Joseph's College Genesis B1
17 St Margarets School and Berwick Grammar School Ceto OPEN (50 Lap Penalty)
315 St Margarets School and Berwick Grammar School PerZeus OPEN
18 St Margarets School and Berwick Grammar School Zeus C
16 St Margarets School and Berwick Grammar School Chrysaor B1
15 St Margarets School and Berwick Grammar School Pegasus All Female
47 Terang College Just Cruisin C
46 Terang College Just Roll With It B2
41 Victory Christian College Outta Nowhere OPEN
40 Victory Christian College Think Victory B1
38 Warracknabeal Secondary College Cyclepath OPEN (50 Lap Penalty)
39 Warracknabeal Secondary College Red Right Hand C
42 Weeroona College Bendigo Eat Ya Greens B1
43 Weeroona College Bendigo Rice Burner B2
342 Weeroona College Bendigo Sugar Rush B2
82 Western Port Secondary College The Chief C
77 Wonthaggi S.C. Senior Wizard OPEN (50 Lap Penalty)
1 Woodleigh School Asphalt Melter OPEN (50 Lap Penalty)
33 Woodleigh School A Little More Aero OPEN (50 Lap Penalty)
36 Yarrawonga College P-12 Lilly's Rockets OPEN

Back to top

Innovations in Technology

Team No. Organisation Name Team Name Class
40 Carisbrook Primary School The MMI Junkyard Challenge A (Primary)
42 Carisbrook Primary School Redback Builders Junkyard Challenge A (Primary)
10 Carisbrook Primary School Oakley The Octopus Crafty Design A (Primary)
12 Carisbrook Primary School Cruising Crabs Crafty Design A (Primary)
41 Carisbrook Primary School Red and Black Architects Junkyard Challenge A (Primary)
11 Carisbrook Primary School Larry Lobster Crafty Design A (Primary)
15 Eaglehawk North Primary School The Water Striders Crafty Design A (Primary)
14 Eaglehawk North Primary School The Killer Caterpillars Crafty Design A (Primary)
20 Glendal Primary School Glendal Thunder Flies Crafty Design A (Primary)
30 Glendal Primary School Team 1 Crafty Design A (Primary)
16 Glendal Primary School Glendal Water Spiders Crafty Design A (Primary)
18 Glendal Primary School Glendal Water Divers Crafty Design A (Primary)
21 Glendal Primary School Glendal Water Striders Crafty Design A (Primary)
17 Glendal Primary School Glendal King Crabs Crafty Design A (Primary)
19 Glendal Primary School Glendal Mussels Crafty Design A (Primary)
45 Maryborough Education Centre Vicious and Delicious Junkyard Challenge A (Primary)
43 Maryborough Education Centre The Jamaican Burritos Junkyard Challenge A (Primary)
49 Maryborough Education Centre Team 1 Junkyard Challenge B (Secondary)
44 Maryborough Education Centre Combustible Lemons Junkyard Challenge A (Primary)
50 Maryborough Education Centre Team 2 Junkyard Challenge B (Secondary)
22 St Michael and John\'s Primary School Mighty Macs 2 Crafty Design A (Primary)
23 St Michael and John\'s Primary School Mighty Macs 1 Crafty Design A (Primary)
25 St. Augustine's Primary School The Glowing Starfish Crafty Design A (Primary)
29 St. Augustine's Primary School The Deep Diving Bell Spiders Crafty Design A (Primary)
24 St. Augustine's Primary School The Crazy Diving Beetles Crafty Design A (Primary)
26 St. Augustine's Primary School Sea Anemones World Crafty Design A (Primary)
47 Strathfieldsaye Primary School Strath Stars Junkyard Challenge A (Primary)
46 Strathfieldsaye Primary School Fantastic Four Junkyard Challenge A (Primary)
48 Strathfieldsaye Primary School Crafty Crane Creators Junkyard Challenge A (Primary)
27 The Peninsula School Peninsula Grammar Makers Crafty Design A (Primary)
28 Yarrawonga College P-12 Murray Crays Crafty Design A (Primary)

Back to top

Pushcarts

Team No. Organisation Name Team Name Class
1 Allansford and District Primary School Fast n Furious A1 (200 or less students)
2 Allansford and District Primary School Super Charged A1 (200 or less students)
3 Avoca Primary School Pyrenees Evolution A1 (200 or less students)
20 Beaconsfield Upper Primary School Lightning Leopards A2 (more than 200 students)
19 Beaconsfield Upper Primary School Road Runners A2 (more than 200 students)
21 Bonbeach Primary School Team 1 A2 (more than 200 students)
5 Candlebark Candlebark A1 (200 or less students)
22 Eaglehawk North Primary School The Mighty Blues A2 (more than 200 students)
6 Eppalock PS Eppalock PS Stormers A1 (200 or less students)
24 Epping Primary School Epping Warriors G A2 (more than 200 students)
23 Epping Primary School Epping Warriors H A2 (more than 200 students)
26 epsom primary school Epsom Primary Grade 6 A2 (more than 200 students)
25 epsom primary school Epsom Primary 1 A2 (more than 200 students)
7 Great Western Primary School Team 1 A1 (200 or less students)
28 Jells Park Primary School Thunder A2 (more than 200 students)
27 Jells Park Primary School Lightning A2 (more than 200 students)
29 Jells Park Primary School Vortex A2 (more than 200 students)
8 Kerang Primary School Kerang Central Karters A1 (200 or less students)
30 Kingsley Park Primary School Kingsley Dingoes A2 (more than 200 students)
32 Lloyd Street Primary School Pushy Planet Protectors A2 (more than 200 students)
31 Lloyd Street Primary School Team Zero A2 (more than 200 students)
9 Lockington Consolidated School Team 1 A1 (200 or less students)
33 Lucknow Primary School Lucknow Lightning A2 (more than 200 students)
34 Maryborough Education Centre Lightning MECQueen A2 (more than 200 students)
36 Maryborough Education Centre Team 3 A2 (more than 200 students)
35 Maryborough Education Centre Cruz RaMECrez A2 (more than 200 students)
37 Moama Public School Moama Wild Tigerz A2 (more than 200 students)
39 Mornington Primary School Blue Lightning A2 (more than 200 students)
38 Mornington Primary School Dashing Demons A2 (more than 200 students)
40 Mt Eliza Primary School Neil Cartstrong A2 (more than 200 students)
42 Mt Eliza Primary School Star Bursts A2 (more than 200 students)
41 Mt Eliza Primary School The Milky Runners A2 (more than 200 students)
12 Ouyen P12 College Mallee Machines A1 (200 or less students)
11 Ouyen P12 College Mallee Thunder A1 (200 or less students)
44 Overport Primary School Sharks A2 (more than 200 students)
45 Rangebank Primary School Rangebank Rockets A2 (more than 200 students)
46 Rangebank Primary School Rangebank Allstars A2 (more than 200 students)
48 Rowellyn Park Primary School Rowellyn Racing Rebels A2 (more than 200 students)
47 Rowellyn Park Primary School Rowellyn Road Runners A2 (more than 200 students)
13 Sebastopol Primary School Sebastopol Spinners A1 (200 or less students)
49 St Catherines Primary School St Catherine's Dream Team A2 (more than 200 students)
15 St Josephs Primary School Red Cliffs Swift Saints A1 (200 or less students)
14 St Joseph\'s Primary School Rochy Rockets A1 (200 or less students)
16 St Mary's Warracknabeal Team 1 A1 (200 or less students)
50 St Michael and John\'s Primary School Mighty Mickey's A2 (more than 200 students)
51 St Michael and John\'s Primary School Mighty Johnny's A2 (more than 200 students)
52 St Patrick's Primary School Cool Runnings Jnr A2 (more than 200 students)
53 St Therese's Primary School St T's Turbos A2 (more than 200 students)
55 St. Augustine's Primary School sCool Runnings A2 (more than 200 students)
54 St. Augustine's Primary School Take Up and Run A2 (more than 200 students)
56 St. Augustine's Primary School Shooting STARS A2 (more than 200 students)
18 Stawell West Primary School Team 2 A1 (200 or less students)
17 Stawell West Primary School Team 1 A1 (200 or less students)
58 Strathfieldsaye Primary School Rainbow Rocket A2 (more than 200 students)
57 Strathfieldsaye Primary School Hands Off A2 (more than 200 students)
59 Tooradin Primary School Mozzie Bites A2 (more than 200 students)
60 Yarrawonga College P-12 Yarra Yellowbellies A2 (more than 200 students)
61 Yarrawonga College P-12 Yarra Yabbies A2 (more than 200 students)

Back to top

Try-athlon

Team No. Organisation Name Team Name Class
102 Ballarat Christian College Gollum B/C (Up to Year 12)
152 Beaconsfield Primary School Ironman OPEN
151 Beaconsfield Primary School Storm A
111 Beaconsfield Upper Primary School Army A
112 Beaconsfield Upper Primary School Air Force OPEN
131 Cockatoo Primary School Speed Blazers A
113 EDEC HPV Team DARK HORSES All Female
115 EDEC HPV Team THE ANT HILL MOB OPEN
114 EDEC HPV Team GREMLINS B/C (Up to Year 12)
117 Emerald Primary School Time Lapse A
116 Emerald Primary School Tow Mater A
118 Emerald Primary School Road Runner OPEN
122 Flemington Primary School Team 1 A
123 Flemington Primary School Team 2 A
127 Gleneagles Secondary Lethal Weapon OPEN (15 Lap Penalty)
126 Gleneagles Secondary Gleneagles Drift OPEN
120 Kilberry Valley Primary School Team K-Boom A
121 Kingsley Park Primary School Kingsley Komets A
161 Koo Wee Rup Secondary College Flippers OPEN (15 Lap Penalty)
134 Kororoit Creek Primary School Lickety Split OPEN (15 Lap Penalty)
133 Kororoit Creek Primary School Creepers A
128 Kyabram P-12 College Mechanical Fury OPEN
132 Lucknow Primary School Lucknow Lightning OPEN
101 Maryborough Education Centre Dismantler B/C (Up to Year 12)
150 Moorak Primary School/Yahl Primary School Wasp B/C (Up to Year 12)
149 Moorak Primary School/Yahl Primary School Wasp 2 A
106 Mornington Primary School GT A
107 Mornington Primary School Grand Slam A
105 Nathalia Secondary College Wodda Spud OPEN
153 Natte/Amphi Primary Schools Fresh Rubber A
144 New Gisborne Primary New-Cents A
145 North Geelong Secondary College Storm OPEN
142 Rossbourne School Chains on Fire -Red OPEN
143 Rossbourne School Chains on Fire - Yellow OPEN
140 Seymour College Beast B/C (Up to Year 12)
139 Seymour College Wolverine B/C (Up to Year 12)
141 Seymour College Magneto OPEN
136 St Margarets School and Berwick Grammar School Apollo A
137 St Margarets School and Berwick Grammar School Cosmic Rocket A
138 St Margarets School and Berwick Grammar School Shooting Star A
146 St Mary's Primary School Sminglewood A
159 St Michael and John\'s Primary School Mighty Saints A
135 St Paul's AGS (Warragul) Jaffa OPEN
160 St. Augustine's Primary School Full Potential A
109 Toorak College STEAM RACER All Female
108 Toorak College STEAM'N HOT All Female
110 Toorak College STEAM DREAM All Female
104 Tootgarook Primary School Tootgarook Yellow A
103 Tootgarook Primary School Tootgarook Green A
157 Tyabb Primary School Tyabb Cobras A
158 Tyabb Primary School Tyabb Pythons A
119 Walgett Community College High School The Mighty Walgett Flood B/C (Up to Year 12)
125 Yarrawonga College P-12 Goonies B/C (Up to Year 12)
124 Yarrawonga College P-12 Nitro Fusion A
148 Yuille Park Community College Nitro OPEN (15 Lap Penalty)
147 Yuille Park Community College Rusty Bucket OPEN

Back to top

Waiting List

The Waiting List below is sorted alphabetically by school name and is not indicative of place on the Waiting List. The Energy Breakthrough team will keep Team Managers informed as to options for participation.

No. Organisation Name Team Name Class
Elphinstone Primary School Team 1 Human Powered Vehicles (Primary) A1 (200 or less students)
Kingsley Park Primary School Team 1 Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)
Kororoit Creek Primary School Creepers Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)
Kororoit Creek Primary School Lickety Split Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)
Mornington Primary School GT Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)
Mornington Primary School Grand Slam Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)
Orbost Primary School Team 1 Human Powered Vehicles (Primary) A1 (200 or less students)
St Mary's Primary School Team 1 Human Powered Vehicles (Primary) A1 (200 or less students)
St Michael and John\'s Primary School Team 1 Human Powered Vehicles (Primary) A2 (more than 200 students)