2011 Results

2011 Results 2016-12-19T14:21:25+00:00

Congratulations to everyone – win, lose or draw in this year’s RACV Energy Breakthrough.

You survived some tough conditions, but all persevered in the spirit of the event!

Results
Final Results Download in Microsoft Excel
Lap Times
Lap times for track events Available via HPVResults.com.au (Click on any team name to download)

 

Special Awards for 2011

Primary Awards Winner
Best Display & Presentation Award (In Memory of Ian ‘ROGO’ Rogerson) Glendal PS
Best Design and Construction (RACV Safety Award) Team 42, Kilberry Valley
Holden Primary Encouragement Award White Hill PS
Secondary Awards Winner
RACV “Safety Award” (Secondary) Marist Sisters’ College, Team 22
Best Display & Presentation Award(In Memory of Ian ‘ROGO’ Rogerson) Bendigo Senior SC, Team 33, Just Razzin
Greenspeed ‘Against the Odds’ Award Girton Grammar School
Austin 7 Club “Best Hybrid Innovation” Award Holmesglen, Get Set for Life #2
Aurora Solar Vehicle Association “HPV Innovation Award” Tyabb PS / Somerville
The Country Education Project“Judy Parker Award for the Best 1st. Year School” Nathalia Secondary College
Holden Encouragement Award Cobden Tech High

 

Innovations in Technology

Central Highlands Water : Innovations In Technology
Crafty Design
Encouragement Award Yarrawonga “Murray Sticklers”
Tricia Walsh Award Team No. 11, Maryborough Education Centre Yabby Yucky Yellow Yabby
Winner buganator/lady bug – Echuca East PS
Runner Up Glendal PS – whirligigs
Moving Water
Winner Strath Water Power – Strathfieldsaye,
Runner Up Strathfieldsaye Primary School – Aquatic 8

 

Pushcarts

Country Education Project – Pushcarts
Section 1
Design & Construction (tied) Team No. 7, St Patricks Tongala &Team No. 8, St Joseph PS Rochester
Display & Presentation Team No. 6, Ouyen P-12
Track events Team No. 8, St Joseph PS Rochester
Overall Winner Team No. 7, St Patricks Tongala
Overall Runner Up Team No. 8, St Joseph PS Rochester
Section 2
Design & Construction Team No. 42, Strathfieldsaye PS
Display & Presentation Team No. 13, Echuca East Primary School
Track events Team No. 35, St Augustines PS
Overall Winner Team No. 42, Strathfieldsaye PS
Overall Runner Up Team No. 13, Echuca East Primary School

 

Human Powered Vehicles – Primary

Section 1 – the Bruce Reiffel Award
Teams from schools with an enrolment of 200 students or less
Design & Construction St Augustines PS Team: 77
Display & Presentation Penbank School Penbank White
Trial Diamond Creek PS Spirit of Diamond Creek
Overall Winner Diamond Creek PS Spirit of Diamond Creek
Overall Runner Up Avoca PS Avoca
Section 2
Teams from schools with an enrolment of more than 200 students
Design & Construction Frankston PS The Overtaker
Display & Presentation Frankston PS The Overtaker
Trial Maiden Gully PS Ziptar
Overall Winner Frankston PS The Overtaker
Overall Runner Up Carisbrook PS Redback Mercury

 

Human Powered Vehicles – Secondary

Human Powered Vehicles – Class All-Female, B, C & Open (Secondary)
All-Female
Design & Construction Highview College Cut Luce
Display & Presentation Highview College Cut Luce
Trial Highview College Cut Luce
Overall Winner Highview College Cut Luce
Overall Runner Up Maryborough Education Centre Stampede
Class B1
Teams with an even gender ratio, from 7-8 Year levels
Design & Construction St Margarets & Berwick Grammar, Scorpius
Display & Presentation Creek Street Christian College Velocity
Trial Highview College El’Magico
Overall Winner Highview College El’Magico
Overall Runner Up Creek Street Christian College Velocity
Class B2
Teams with an even gender ratio, from 9-10 Year levels
Design & Construction Bendigo South East Hows Ya Father
Display & Presentation Catholic College Bendigo Quickdraw
Trial Woodleigh College Helter Skelter
Overall Winner Bendigo South East Hows Ya Father
Overall Runner Up Woodleigh College Helter Skelter
Class C
Teams with an even gender ratio, from 11 – 12 year levels
Design & Construction
(conjoint section winners)
EDEC
Wonthaggi SC
Zavanz
Senior Wizard
Display & Presentation Wonthaggi SC Senior Wizard
Trial EDEC Zavanz
Overall Winner EDEC Zavanz
Overall Runner Up Bendigo Senior SC Arnold
Class Open
Teams with an uneven gender ratio, from any year level
Design & Construction Catholic College Bendigo Chunky Monkey
Display & Presentation Bendigo Senior SC Just Razzin’
Trial Bendigo Senior SC Just Razzin’
Overall Winner Bendigo Senior SC Just Razzin’
Overall Runner Up Highview College Dennis

 

Human Powered Vehicles – Try-Athlon

Try-athlon
Primary (Class A)
Teams with an even gender ratio, from Primary year levels
Design & Construction Glendal Primary School Glendal Bullets
Display & Presentation Glendal Primary School Glendal Bullets
Track events St Margarets & Berwick Grammar Shooting Star
Overall Winner St Margarets & Berwick Grammar Shooting Star
Overall Runner Up Glendal Primary School Glendal Bullets
Class B/C
Teams with an even gender ratio, from 7-10 Year levels
Design & Construction Seymour College Road Runner
Display & Presentation Seymour College Road Runner
Track events EDEC Fire Breathing Rubber Duckies
Overall Winner EDEC Fire Breathing Rubber Duckies
Overall Runner Up Seymour College Road Runner
Class Open
Teams with an uneven gender ratio, from any year level
Design & Construction Mt Gambier High School MGHS
Display & Presentation Beaconsfield Upper PS The Furious
Track events Beaconsfield Upper PS The Furious
Overall Winner Beaconsfield Upper PS The Furious
Overall Runner Up Catholic College Sale Team 62

 

Energy Efficient Vehicles

Hybrids
Section 1 – Class B/C
Vehicles with two power sources, including pedal.
Teams with an even gender ratio, from 7-10 Year levels
Design & Construction Cobden Technical School Fusion
Display & Presentation Chairo Christian School Totally Exhausted
Track events Cobden Technical School Ignition
Overall Winner Cobden Technical School Carbon Force
Overall Runner Up Cobden Technical School Fusion
Section 1 – Class Open
Vehicles with two power sources, including pedal.
Teams with an uneven gender ratio, from any year level
Design & Construction Ballarat & Queens Anglican Grammar Ballarat Grammar Lions
Display & Presentation Maryborough Education Centre Run A Muk
Trial Maryborough Education Centre Run A Muk
Overall Winner Maryborough Education Centre Run A Muk
Overall Runner Up Bacchus Marsh Community College King Julien XIII
Section 2
Vehicles with two power sources, excluding pedal.
Design & Construction Cobden Technical School Fusion
Display & Presentation Chairo Christian School Totally Exhausted
Trial Cobden Technical School Ignition
Overall Winner Cobden Technical School Carbon Force
Overall Runner Up Cobden Technical School Fusion
Energy Efficient Vehicles
All Petrol
Vehicles powered solely by petrol. (new for 2011)
Overall Winner Holmesglen Institute Get Set for Life #2
All Electric
Vehicles powered solely by electricity. (new for 2011)
Overall Winner Chairo Christian School McLean Machine